Projekty zainicjowane przez Tohu & Bohu mają charakter artystyczny, jednak osadzone są w kontekście projektowym. Aranżujemy utopijne na pozór sytuacje, eksperymentujemy i tworzymy modele, które mogą prowadzić do zmian w myśleniu i działaniu świadomym społecznie i środowiskowo.
crowdfunding
produkty
transbotanic
transtable
warsztaty
7 days
Aby zacząć produkcję naszego szkła recyklingowego musimy stworzyć pracownię w pełni wyposażoną w specjalistyczne urządzenia i maszyny do obróbki tego materiału. Tak wyposażona pracownia i przestrzeń pozwoli nam na działanie jako niezależna organizacja dająca nowe możliwości rozwoju i zarobku osobom wykluczonym. Chcemy zacząć naszą produkcję od prostych wzorów zastawy stołowej wykonanej z bezzwrotnych butelek. Na początek proponujemy cztery wzory: szklanka, kieliszek, cukiernica, filiżanka. W przyszłości mamy zamiar kontynuować produkcję innych wzorów.
Nasze produkty są efektem wieloletniej pracy projektowej jak i wielu eksperymentów z materiałami reusingowymi ( szkło z butelek bezzwrotnych, puszek konserwowych, słoików szklanych ) jak i materiałami naturalnymi ( glina, porcelana, szkło kryształowe ). Część produktów powstała na potrzeby warsztatów z osobami posiadającymi pewne ograniczenia fizyczne lecz weszła już w pewien kanon T&B i cieszymy się ich popularnością. Prostota wykonania jak i materiału a także główny czynnik czyli jak najniższa emisja energii przy ich wytwarzaniu jest naszym głównym wyznacznikiem już w fazie projektowej. Najbardziej cieszy nas kiedy możemy do ich produkcji angażować osoby z różnych środowisk i nadawać im dzięki temu wydźwięk produkcji zrównoważonej społecznie jak i ekologicznie. Wszystkie produkty mają bardziej lub mniej artystyczny akcent gdyż są wykonywane w 100 % ręcznie a także z materiałów często nie do końca powtarzalnych.
„TransBotanic“ to interdyscyplinarny projekt artystyczny, którego celem jest stworzenie botanicznego mikrokosmosu w przestrzeni miejskiej. Rzemieślnicy, architekci, naukowcy, pracownicy społeczni, projektanci i artyści z Polski, Niemiec i Szwajcarii wraz z osobami, które znalazły się na marginesie społeczeństwa chcą wspólnie zbudować i zaopiekować się mobilną szklarnią. Wśród asfaltowego krajobrazu miejskiego stworzyć kapsułę pełną różnorodności botanicznej mieszczącej się na pojedynczym miejscu parkingowym. Poprzez społeczne zaangażowanie w uprawę ogrodu mobilna platforma zaoferuje możliwość przeprowadzania w jej przestrzeni warsztatów, dyskursów oraz możliwości edukacyjne dla mieszkańców miasta. Mobilność tej ogrodowej mikro architektury pozwoli na swobodne przemieszczanie się w dowolne obszary miejskie co pozwoli na powstawanie nowych interakcji społeczno - kulturalnych oraz nabrania doświadczeń w obszarze społeczności lokalnych.
„Stół interdyscyplinarny“ jest projektem, który ma na celu przekroczenie granic międzykulturowych, między-narodowych jak i między społecznościowych. Najważniejszą rolę w tym projekcie stanowić będzie zrównoważona współpraca jak i dizajn (sustainable design). Projektanci i artyści z Niemiec jak i z Polski wraz z osobami wykluczonymi (dotkniętymi bezdomnością) będą starać się jak najlepiej uzupełnić podczas wspólnej budowy owego „Stołu“. Stół jako miejsce spotkań, dyskusji, wspólnych posiłków, pracy, pisania listów ma stać się elementem nośnym całej kooperacji.Będzie on współtworzony podczas całego okresu trwania warsztatów, każdy będzie miał swój wkład w jego tworzenie i przeistaczanie aż dojdziemy do wersji ostatecznej odpowiadającej wszystkim uczestnikom. Konkluzją całej akcji i współpracy oraz odnalezienia się w przestrzeni osób wykluczonych będzie zastawienie owego stołu własnoręcznie przygotowaną zastawą oraz spożycie wspólnie symbolicznej kolacji składającej się z własnych wypierdków i domowego wina. Finał przewidziany jest jako symboliczna wieczerza, ale doprowadzenie do niej będzie wymagało długiej drogi akceptacji i zrozumienia wbrew napotkanym po drodze małym i dużym granicom.
Twórcy z obszarów sztuki, designu i nauki pochodzący z Polski, Niemiec i Szwajcarii spotykają się z ludźmi, których dotyka społeczne wykluczenie i którzy są zagrożeni bezdomnością. Wspólnie kreują społeczność skupioną wokół stołu i związanych z nim wartości. Uczestnicy dzięki profesjonalnemu wprowadzeniu w techniki pracy, materiały i warsztat otrzymają wgląd w różnorodne obszary sztuki i nauki. Zdobyte umiejętności i wiedzę będą mogli później samodzielnie wykorzystać i pogłębiać w swoich działaniach warsztatowych.
Kulturowe założenia projektu są zbudowane świadomie i przemyślane. Uczestnikom zostanie otwarta kreatywna i niezależna przestrzeń działania, bez podawania gotowych rozwiązań i narzucania dróg twórczych. Osobom zaangażowanym w projekt zostanie zaproponowana trwała kulturowa wymiana i swego rodzaju baza umożliwiająca dalszy, samodzielny rozwój. Wspólnie przeżywane doświadczenia mają szansę otworzyć nowe perspektywy.
The Seven Days of Creation / 7DoC / is a concept of a modular valuessystem combined in a coherent philosophy of basic content providing a solution for designing a harmonious life. Through a series of practical modules ‚Seven days of Creation‘ explores our fundamental needs in life, shelter, food and its preservation, clothing ourselves,
alongside energy and the responsibility we have to protect nature and work with it. This is all done through a design lense with self-sufficiency at the core.By connecting to these themes metaphysically and practically a different perspective on human life can be deemed possible where we take responsibility for our surroundings and make sustainable and smart design choices.
1. textiles
2. hausing
3. flora
4. energy
5. fauna
6. products
7. contemplation