Jak to się wszystko zaczęło?

 

Dawno, dawno temu w Jerozolimie, mieście znanym również „pępkiem świata”, spotkałyśmy się przy wspólnym stole. Siedem lat później postanowiłyśmy połączyć nasze umiejętności i pasję. Oto jak w 2015 roku powstało Tohu & Bohu - projekt, który łączy sztukę i zrównoważony dizajn. Filozofia łącząca uczciwy sposób produkcji z włączeniem środowisk społecznych tworzących podstawowe produkty codziennego użytku.

filozofia

projekty

badania

archiwum

o nas

szabat

sklep

 

Daria Wartalska

Jest projektantką produktów użytkowych.

 

Robi ona obecnie doktorat w kierunku dizajnu zrównoważonego. Temat jakim się zajmuje nazywa w skrócie „dizajn post- konsumpcyjny”. Jedno z jej pytań badawczych brzmi: w jaki sposób można w znaczący sposób wykorzystać zasób produktu? Czym jest post-konsumpcjonizm?.

 

Podaje przykład szklanych butelek: Czy istnieją alternatywy dla kosztownego i energochłonnego przetapiania ( recyklingu ) szkła? Recykling szkła wymaga takiej samej ilości energii jak nowa produkcja. Problem ten był podstawą pracy magisterskiej Darii Wartalskiej, w której zaprojektowała kompletny zestaw deserowy wykonany z bezzwrotnych butelek przy minimalnym zużyciu energii. Tak zaczęła się jej droga do zrównoważonego projektowania. Wartalska kontynuuje pracę z odpadami, technologiami ekologicznymi i społecznie odpowiedzialnymi procesami produkcyjnymi. Jej wizją jest udowodnienie, że design nie służy jako gracz w bezmyślnej konsumpcji, ale odgrywa istotną rolę w holistycznym stosowaniu produktów. Daria Wartalska dąży do (przeprojektowania) obiektów w taki sposób, aby wykorzystane zasoby mogły żyć jak najdłużej w obiegu zamkniętym.

 

Daria Wartalska

Berlin, Grabiszyce

+48 512 243 065

daria.wartalska@gmail.com

 

www.dariawartalska.pl

 

Prisca Wüst

Jest artystką medialną.

 

Współpracuje z nowymi mediami związanych z przestrzenią publiczną. Ważne jest dla niej osiągnięcie równowagi między produkcją a światem analogowym i cyfrowym oraz połączenie ludzi różnych kultur a tym samym pokonanie różnic społecznych.

 

Wüst wykorzystuje do tego medium filmowe i internet. Do swojego projektu doktoranckiego pogłębia praktykę filmową, realizując „wirtualną szkołę nauki”. Modelując samo zorganizowane szkoły Wüst tworzy wirtualny model takiej szkoły. Filmowanie konkretnej jednostki edukacyjnej jest wprowadzane do modelu wirtualnego i przekazywane nowym podmiotom testowym, które z kolei mają wnieść własny wkład do tematyki. Stwarza to wymianę wiedzy i dialog. Przykład Tohu i Bohu dotyczy wiedzy na temat ponownego użycia np. szklanych butelek. W warsztatach z osobami bezdomnymi, artystami i projektantami pokazuje, jak przykładowe szklane butelki są przetwarzane w różny sposób pomimo iż odbywa się to w zrekonstruowanej przestrzeni wirtualnej. Celem Wüst jest stworzenie dialogu ponad granicami społecznymi. Spojrzenie tym samym z wielu perspektyw na produkcję wiedzy.

 

Prisca Wüst

Berlin, Luzern

+49 159 04 22 55 25

prisca.wuest@gmail.com

 

www.priscawuest.com

 

 

Tohu&Bohu

 

Adres pracowni:

Grabiszyce Górne 142

59-820 Leśna, Poland

tel: +48 75 722 32 86

post@tohuandbohu.com

 

Adres stowarzyszenia:

Mühleholzstrasse 45

3800 Unterseen, Switzerlan

 

Współpraca

 

Marina Jerkovic: marinajerkovic.com

Andrea Schneider: andreaschneider.ch

MiserArt: miserart.com

Karl Hainz Jeron: jeron.org

Ulf Geyersbach: geyersbach.com

Reiner Maria Matysik: reinermatysik.de

David Schittek: davidschittek.com

PontonStudio: facebook.com/PontonStudio